خبرنامه

ظرفیت باتری یو پی اس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ظرفیت باتری یو پی اس

چنانکه که می دانید در ابتدا، ظرفیت باتری دستگاه UPS به این گونه تعریف می شود که از نتیجه ضرب شدت جریان استفاده شده از باطری یوپی اس در مقدار زمانی که باتری توان تامین آن جریان را داشته باشد. در واقع گنجایش و ظرفیت باتری با توان اسمی و جریانی که در زمان استفاده از مدار سیستم یو پی اس کشیده شده است بستگی دارد. قبل  از اینکه ولتاژ باتری از یک اندازه مشخص برای هر سلول باتری کمتر شود که بر حسب رایج تقریباً 20% توان نامی باطری UPS است.

مخصوصاً برای باتری سیلد اسید این مسئله مهم می باشد.

محاسبه ظرفیت باتری یو پی اس

ظرفیت باتری یوپی اس که توان آن را داشته باشد تا برای مدت 20 ساعت جریانی برابر 5 آمپر را قبل از آنکه ولتاژ آن به 2.4 ولت برای هر سلول از باتری (هر باتری دارای 6 سلول می باشد) کاهش یابد فراهم نماید، برابر AH 100 است. در ابتدا، این باتری باید جریان 1 آمپر را برای مقدار زمان 100 ساعت و  برعکس جریان 100 آمپر را برای مقدار زمان 1 ساعت فراهم کند. ولی در حقیقت زمان خالی شدن باطری واقعی وابسته به ظرفیت باطری به جریان خروجی از Ups است. به همین رو ظرفیت نامی باتری همراه با زمان امکان استفاده به آن ظرفیت بر روی بدنه باتری نوشته می شود.

محاسبه ظرفیت باتری UPS

مثال :

برای مثال از یک باتری یو پی اس 200 آمپر ساعت با زمان استفاده 10 ساعت می توان جریان 20 آمپر را برای زمان 10 ساعت تاین نماییم. با انتخاب بیشینه جریان برق خروجی از یوپی اس (جریان کل بارهای متصله به دستگاه یو پی اس ) به زمان برق دهی صحیح رسید. همواره می توانیم از طریق تقسیم توان به مجموع توان این زمان را محاسبه نماییم که باید 20% از زمان را از آن کم کنیم. بطور میانگین باتری هایی با ضریب تخلیه 10 H حین تخلیه 1 ساعت فقط میتوانند تا 55 تا 62 درصد از ظرفیت اسمی خود را فراهم کنند.

 یعنی حاصل ضرب مقدار زمان برق دهی در آمپر دستگاه یوپی اس

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *